امروز:   اسفند ۲۹, ۱۳۹۷    
ویژه ۸ مارس ۲۰۱۹
فيسبوک
مارس 2019
د س چ پ ج ش ی
« فوریه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

کمترین میزان اشتغال زنان جهان در کشورهای خاورمیانه و مسلمان

eshteghale zanan dar ...عرف اجتماعی و فرهنگ سنتی در کشورهای خاورمیانه و مسلمان یکی از مهم‌ترین دلایل نابرابری اشتغال زنان می باشد. زیرا سنت‌های رایج در این کشورها فرصتهای کمتری برای اشتغال در اختیار زنان قرار می دهد و هنوز بسیاری از مشخصات “زن خوب” به معنی زنی است که خانه‌داری خوبی دارد و یا مادری است که تمام وقت در خانه است. و اما وضعیت اشتغال زنان در کشورهای بلوک شرق سابق و کشورهایی با نظام کمونیستی فعلی از دیگر نقاط جهان بهتر است. در روسیه نزدیک به ۷۵ درصد زنانی که در سن کار به سر می‌برند، شاغل‌اند…

**********

خاورمیانه و کشورهای مسلمان کمترین میزان اشتغال زنان در جهان را دارند

“واشنگتن پست” براساس داده‌های بانک جهانی نقشه میزان اشتغال زنان در جهان را تنظیم کرده است. وضعیت کشورهای کمونیستی سابق و فعلی از دیگرکشورها بهتر است. ایران در گروهی است که اشتغال زنان در کمترین میزان است.

روزنامه آمریکایی “واشنگتن پست” نقشه‌ی جامعی از میزان اشتغال زنان در کشورهای مختلف جهان را منتشر کرده است. بنا به این نقشه که اطلاعات آن بر مبنای آمار و داده‌های بانک جهانی و برنامه‌ی توسعه‌ی جهانی این نهاد اقتصادی تنظیم شده است، میزان اشتغال زنان در خاورمیانه و دیگر کشورهای مسلمان از دیگر نقاط جهان کمتر است.

وضعیت اشتغال زنان در بسیاری از کشورهای پیشرفته یا کشورهایی که اقتصاد شکوفا و درحال رشد دارند هم کمتر از حد انتظار است.

این نقشه میزان اشتغال نیروی کار زنان بالای ۱۵ سال را به چندین گروه که کمترین آن زیر ۲۵ درصد و بیشترین میزان بالای ۷۵ درصد است، تقسیم‌بندی کرده است. بیشتر کشورهای خاورمیانه و دیگر کشورهای مسلمان جهان در گروهی جا گرفته‌اند که زنان کمتر از ۲۵ درصد نیروی کار را تشکیل می‌دهند.

ایران نیز در گروه اشتغال کمتر از ۲۵ درصد جا گرفته است. این درحالی است که شمار زنان با تحصیلات دانشگاهی در ایران در یک دهه‌ی اخیر افزایش چشمگیری داشته است. ترکیه، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، عربستان سعودی و کشورهای عرب خلیج فارس از دیگر کشورهایی هستند که کمترین میزان اشتغال زنان را دارند.

اشتغال کمتر از انتظار زنان در ژاپن و کره جنوبی

نقشه‌ی روزنامه “واشنگتن پست” نشان می‌دهد که در کشورهایی مثل ژاپن یا کره جنوبی که اقتصادی شکوفا دارند، مشارکت زنان کمتر از حدی است که انتظار می‌رفت. در هر کدام از این کشورها کمتر از ۳۵ درصد جمعیت زنان شاغل‌اند.

“واشنگتن پست” عرف اجتماعی و فرهنگ سنتی این کشورها را یکی از مهم‌ترین دلایل برای این نابرابری می‌داند. بنا به این سنت‌ها، زنان کمتر فرصت برابر برای اشتغال دارند و هنوز بسیاری از مشخصات “زن خوب” به معنی زنی است که خانه‌داری خوبی دارد یا مادری است که تمام وقت در خانه است.

در میان کشورهای اروپایی نیز ایتالیا در رده‌ی کشورهایی قرار می‌گیرد که نرخ اشتغال زنان کمتر از ۳۵ درصد است. ایتالیا به فرهنگ دیرینه‌ی مردسالار در قاره‌ی اروپا معروف است.

وضعیت اروپا نسبتا مناسب است

با این‌که کشوری مثل ایتالیا با نابرابری اشتغال زنان و مردان مواجه است، بیشتر کشورهای قاره‌ی اروپا در گروهی قرار گرفته‌اند که تقریبا نیمی از جمعیت زنانی که در سن کار به سر می‌برند به شغلی اشتغال دارند.

هلند، آلمان، فرانسه، اسپانیا و پرتغال برخی از کشورهایی‌اند که در این گروه جا گرفته‌اند. وضع در بریتانیا بهتر است و زنان بیش از ۵۵ درصد نیروی کار را تشکیل داده‌اند.

وضعیت اشتغال زنان در قاره آفریقا از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است وضعیت اشتغال زنان در قاره آفریقا از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است

کشورهای حوزه‌ی اسکاندیناوی نیز در گروهی جا دارند که بین ۵۵ تا ۶۵ درصد زنان اشتغال دارند.

وضعیت قاره‌ی آفریقا از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است. در حالی که برای مثال در نامبیا یا زیمبابوه بیش از ۵۵ درصد زنان شاغل‌اند، در الجزیره این رقم به کمتر از ۳۵ درصد می‌رسد.‌ آفریقای جنوبی بین ۳۵ تا ۴۵ درصد نیروی کار زن دارد و در تانزانیا نزدیک به ۷۰ درصد زنان شاغل‌اند.

وضعیت برابر در کشورهای سوسیالیستی و کمونیستی

آمارهای بانک جهانی نشان‌می‌دهد که وضعیت اشتغال زنان در کشورهای بلوک شرق سابق و کشورهایی با نظام کمونیستی فعلی از دیگر نقاط جهان بهتر است. در روسیه نزدیک به ۷۵ درصد زنانی که در سن کار به سر می‌برند، شاغل‌اند.

در کشورهایی مثل کامبوج یا ویتنام هم که تحت‌تاثیر آموزه‌های کمونیستی‌اند این رقم نزدیک به ۷۵ درصد است. وضعیت کشورهایی مثل قزاقستان، مغولستان و چین هم در گروهی جا می‌گیرد که دست ‌کم ۶۵ درصد زنان اشتغال دارند.

دویجه وله ـ ۲۸ بهمن ۱۳۹۲

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی