امروز:   مهر ۱, ۱۳۹۸    

Archive for اردیبهشت ۲۹ام, ۱۳۹۸

زنان راننده درگیر کلیشه های جنسیتی

دست زنان از بیمه باغداری کوتاه
نشست تجربه‌های زنان از کار روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به‌مناسبت روزجهانی کارگر با حضور مینا جهانگیری، راننده‌ی اتوبوس بین‌شهری از تهران، و نفیسه محمدپور، طیوردار و فعال زنان از مازندران، برگزار شد. در ابتدای نشست، مجری برنامه، مرضیه شکیبا، یادی کرد از دستگیرشدگان روز کارگر و با آرزوی آزادی هرچه زودتر آن‌ها، صحبت‌های خود را آغاز کرد و گفت: ادامه مطلب »

زندانی به نام خوابگاه

روایت دختران دانشجو از خشونت و محدودیت‌های تبعیض‌آمیز در خوابگاه‌های دانشجویی
علاوه بر کمبود تعداد خوابگاه‌ها و فقدان امکانات حداقلی آموزشی و رفاهی در بیشتر دانشگاه‌ها، دانشجویان دختر با ستمی مضاعف دست‌وپنجه نرم می‌کنند. قوانین جنسیت‌زده حاکم بر خوابگاه‌های دانشجویی منجر به محدودیت‌هایی شده که زندگی را برای دختران دانشجو به‌شدت دشوار می‌سازد. این قوانین دست‌وپاگیر تا کنون بارها اعتراضاتی را در دانشگاه‌های مختلف برانگیخته‌اند ادامه مطلب »

روحانی زندان؛ روایت دست اول از آخرین ساعات زندانیان محکوم به اعدام

حمیدرضا محمدزاده، روحانی ۲۸ ساله ای است که نقش روحانی شب اعدام را در زندان رجایی شهر ایفا می کند. او شب قبل از اجرای حکم اعدام با محکومین همنشین شده و وصیت شان را می گیرد، .. او می گوید :”بعضی اولیای‌دم، آرامش‌های کاذب برای خود ایجاد می‌کنند و می‌گویند بعد از اجرا آرام می‌شویم، اما شاهد هستیم که بعد از اجرای حکم، از قصاص پشیمان شده‌اند”. ادامه مطلب »

تقدیر از آلن دلون در جشنواره کن ۲۰۱۹

و نیز اعتراض به تقدیر

در جریان جشنواره کن ۲۰۱۹ از آلن دلون، بازیگر سرشناس فرانسوی تقدیر به عمل آمد؛ مساله‌ای که با جنجال‌ و اعتراض‌ همراه شد. گروه‌های فمینیستی و مدافعان حقوق زنان به اهداء این جایزه از سوی جشنواره کن اعتراض کردند. آنها آلن دلون را فردی «نژادپرست، دگرباش‌هراس و زن‌ستیز» خواندند ادامه مطلب »

به یاد فراموش شدگان زندان آگاهی کرج

به راستی آیا‌ می‌توان باور کرد که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی و انتظامی که با چنین آمادگی جلو حضور جمع کوچک ما را در پارک‌ می‌گیرند، نمی توانند جلوی نقل و انتقال و خرید و فروش این حجم از مواد مخدر را بگیرند؟ نمی توانند مانع از کار “آشپزخانه”‌هایی شوند که در حال تولید شیشه هستند؟ نمی توانند به جای حمله به تجمع مسالمت‌آمیز کارگران در اول ماه مه، کارفرماهایی را به عنوان مجرم دستگیر کنند که ماه‌ها حقوق کارگرانشان را نمی پردازند ؟ نمی توانند کارفرماهایی را که خون کارگران هفت تپه و سایر واحدهای تولیدی را در شیشه کرده، بگیرند که با وام‌های اهدایی، از کشور خارج نشود؟…/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی