امروز:   تیر ۳۱, ۱۳۹۸    
فيسبوک
می 2019
د س چ پ ج ش ی
« آوریل   ژوئن »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archive for اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۸

روایتی از رنجِ رانده‌شدگان از زمین؛ روزگار زنی کشاورز که سر چهارراه اسپند دود می‌کند

«عذرا» نمونه‌ای از زنانی‌ست که در بخش کشاورزی به آنها “کارکنِ فامیلی بدون مزد” اطلاق می‌شود؛ زنانی که تا بوده روی زمین‌های پدران و همسران و برادرانشان کار می‌کرده‌اند؛ روی زمین‌های اجدادی‌شان؛ اما وقتی خشکسالی می‌آید و دربدری به دنبالش، سرنوشت این زن‌ها که بعدِ مهاجرت؛ از فرودستانِ مهاجر شهری محسوب می‌شوند؛ دردناک‌ترین سرنوشتی است که می‌تواند یک انسان مهاجر داشته باشد؛ این زن‌ها در حاشیه شهرها رها می‌شوند؛ به خصوص اگر تنها بمانند و سرپرست خانوار باشند…/ ادامه مطلب »

گزارشی از آخرین وضعیت دهها بازداشت شده مراسم روز جهانی کارگر

در جریان برگزاری مراسم روز جهانی کارگر (۱ می) در مقابل ساختمان مجلس و اتفاقات پس از آن ده‌ها تن بازداشت شدند که ۴۲ تن از آنها کماکان تحت بازداشت هستند. رضا شهابی و حسن سعیدی، دو تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با صدور قرار بازداشت، به همراه سمانه طاهری، ناهید خداجو و مرضیه (زینب) امیری به بازداشتگاه وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شده اند. گزارش شده است سایر بازداشت شدگان عمدتا به زندانهای قرچک و تهران بزرگ منتقل شده اند../ ادامه مطلب »

تجمع های سراسری فرهنگیان در شهرهای مختلف و قطعنامه ی پایانی تجمع

این تجمعات که یک روز بعد از تجمع کارگران و بازداشت ده ها نفر در تهران صورت گرفت، با حضور گسترده ی معلمان برگذار شده است. گزارش های رسیده از تهران و استان‌های یزد، همدان، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، کرمانشاه ، اصفهان، کردستان و … حاکی از تجمعات اعتراضی معلمان است. در تهران حضور نیروهای لباس شخصی گسترده بوده و آن ها ضمن عکس‌گرفتن از تجمع کنندگان، آن ها را تهدید کرده اند. خبرها حاکی از دستگیری سه معلم در تهران است…/ ادامه مطلب »

زن کارگر، جور کشِ سرمایه‌داری، خانواده و مردان هم‌طبقه‌اش

«کارگر» بر اساس قالب‌های ذهنی از پیش شکل گرفته، یک مفهوم مذکر تلقی می‌شود و لاجرم زنان کمتر در ذیل مفهومِ کارگر به حساب می‌آیند. زن کارگر چه به‌لحاظ تاریخی و چه در دوره معاصر نقش‌اش در تولید و فعالیت اقتصادی‌اش عموماً و عملاً پنهان مانده است. به‌همین ترتیب بحث از زن کارگر تنها به صورت یک ضمیمه و حاشیه مجال طرح می‌یابد… ادامه مطلب »

روز جهانی کارگر در جهان به روایت تصویر

اول ماه مه، روز جهانی کارگر در کشورهای مختلف دنیا گرامی داشته می‌شود. هزاران نفر از اعضای سندیکاهای کارگری در کشورهای مختلف به خیابان‌ها آمدند و خواهان شرایط بهتر کاری و حقوق عادلانه شدند. در برخی از شهرها از جمله تهران، استانبول٬ جاکارتا و شهرهای مختلف فرانسه تجمع اعتراضی کارگران به خشونت کشیده شده است… ادامه مطلب »

رنج مضاعف زن کارگر بودن

زنان یا بیکارند، یا بدون بیمه شاغل‌اند؛ در میان آمار کوچک زنان شاغل، بخشی کارگر هستند. پنج درصد از کل کارگران ایران زن هستند اما واقعیت این است که تعداد کارگران زن بسیار بیشتر است. آنها در آمارهای رسمی جایی ندارند چون اغلب در بخش‌های غیر رسمی کار می‌کنند و شمرده نمی‌شوند. آنها بدون هیچگونه نظارت و حمایتی در مشاغل خانگی به تولید یا امور بسته‌بندی مشغول هستند… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی