امروز:   مهر ۱, ۱۳۹۸    

Archive for خرداد ۱ام, ۱۳۹۸

سخن‌گوی قوه قضاییه: اتهام مرضیه امیری، روزنامه‌نگار شرق امنیتی است

سخن‎گوی قوه قضاییه حدود ۲۰ روز پس از بازداشت «مرضیه امیری»، روزنامه‌نگار شرق، اتهام او را امنیتی عنوان کرد. این روزنامه‎نگار و دانشجوی علوم اجتماعی «دانشگاه تهران»، ۱۱ اردیبهشت، وقتی برای پی‎گیری وضعیت بازداشت شدگان «روز جهانی کارگر» به سمت بازداشتگاه «وزرا» در تهران رفته بود، دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان «اوین» منتقل شد… ادامه مطلب »

زنان سودان: ما نظامی از آنِ خودمان می‌خواهیم

نظامیان سودانی کوشیدند با تجاوز و آزار جنسی معترضان زن را از خیابان برانند؛ در هفته‌های منتهی به سقوط دیکتاتوری سودان، دولت دریافت با مشکل بی‌سابقه‌ای روبه‌روست: تعداد زنانی که در خیابان‌ها خواستار تغییرند، بسیار بیشتر از مردان است، از‌همین‌رو امرای عالی‌رتبه رژیم پیام هولناکی به مأموران حاضر در میدان فرستادند: «دختران را از پا درآورید». اما در عمل این زنان بودند که نظامیان را از پا در آوردند و خیابان را تسخیر کردند… ادامه مطلب »

تعطیلات و افزایش ساعات کار خانگی

Photo: kadettmann/depositphotos.comمحاسبه و ارزش‌گذاری کار خانگی سال‌های سال است از سوی فعالان حقوق زن مطرح می‌شود اما هرگز عملی نشده است. اگر بخواهیم کار خانگی یک مادر را با یک حساب سرانگشتی محاسبه کنیم، او مستحق چندین برابر دستمزدی است که مرد خانه با انجام کار بیرون دریافت می‌کند. …سال‌ها از آخرین تحقیقی که ارزش اقتصادی کار خانگی زنان ایرانی را بررسی کرده، گذشته است. این تحقیق توسط دکتر محمود مسکوب، پژوهشگر ایرانی مرکز بین‌المللی مطالعات اجتماعی دانشگاه اراسموس در هلند انجام شد و حاصل آن نشان داد ارزش کار خانگی زنان در سال ۲۰۰۹ به میزان ۲۶ میلیارد دلار و معادل ۸/۶۹ درصد تولید ناخالص داخلی غیر نفتی کشور در آن سال بوده است. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی