امروز:   مهر ۱, ۱۳۹۸    

Archive for اردیبهشت ۳۱ام, ۱۳۹۸

شالوده‌ی قانون مجازات اسلامی، تبعیض و خشونت است

مهرانگیز کار در گفتگو با مریم حسین‌خواه، درباره‌ی تغییر قوانین مجازات پس از انقلاب ۵۷ و روند تصویب لایحه‌ی قصاص و واکنش جامعه به آن؛ …اولین قوانین مجازات کیفری در ایران، تحت عنوان «اصول تشکیلات عدلیه» چندی پس از پیروزی انقلاب مشروطه در سال ۱۲۹۰ خورشیدی تدوین شد. اگرچه این قانون ترکیبی از شرع و عرف بود اما شرع همچنان دست بالا را داشت و قضاوت درباره‌ی بسیاری از جرائم به دادگاه شرعی‌ سپرده شده بود… ادامه مطلب »

نقض حقوق پرستاران در سکوت وزارت‌خانه‌های مسئول

از پرستاری به‌عنوان شغلی «مقدس» و در خدمت نجات جان انسان‌ها یاد می‌شود اما نسبت به جان و زندگی‌ پرستاران و شرایط جسمی، روانی و معیشتی خود آن‌ها بی‌توجهی می‌شود. با وجود کمبود نیروی کار در حوزه پرستاری، مراکز مختلف دولتی و خصوصی با دستکاری در قوانین مرتبط با «مشاغل سخت و زیان‌آور» حقوق آن‌ها را نقض کرده و کار طاقت‌فرسای بیشتری را به آن‌ها تحمیل می‌کند… ادامه مطلب »

زخم خوردگان اسید به مجلس پناه بردند

نتیجه تصویری برای عکس جمعی زخم خوردگان اسیدپاشی در ایرانمی‌پرسند می‌دانی تلخ‌ترین لحظه برای ما چه لحظه‌ای است؟ دیدن صورتمان در آینه؟ رنج و عذاب خانواده؟ شنیدن نوچ نوچ‌های مردم و لحن تحقیرآمیزشان در کوچه و خیابان؟ نه. آنچه بیش از هر چیز عذابمان می‌دهد شنیدن خبر اسید پاشی جدید است. خبری که روح و روان‌مان را زخم می‌زند، خبری که به ما می‌فهماند تنها قربانی اسید پاشی ما نیستیم و نخواهیم بود. اینکه این خشونت همچنان قربانی می‌گیرد، درد بزرگی است… ادامه مطلب »
جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی