امروز:   اسفند ۲۹, ۱۳۹۷    
ویژه ۸ مارس ۲۰۱۹
فيسبوک
مارس 2019
د س چ پ ج ش ی
« فوریه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

نلسون ماندلا ، یک فمینیست

تجربه نزدیک ماندلا با فقر و سرکوب به او نشان داد که آزادی در امر تولیدِ مثل، ذاتا به امنیت اقتصادی گره خورده است. بنابراین برندهٔ جایزه صلح نوبل (که در سرتاسر جهان نماد صلح و برابری است)، هنگامی که به عنوان رهبر آفریقاى جنوبی انتخاب شد، برابرى زنان را به عنوان ابتدائی ترین عملکرد خود و عامل پیوند دهنده به بنیان قانون اساسی‌ برگزید./

******

در گذشت نلسون ماندلا موجب بروز سیلی از خاطرات شخصی‌ و ادای احترام مردم از سرتاسر جهان شد.
در اوایل دههٔ ۱۹۸۰ در مدرسه ابتدائی دالاس ، مسحور و شیفتهٔ تصاویر تلویزیونی مسخره اى از حلبی آبادها در محوطهٔ کالج آمریکا شدم. سوالاتی در مورد محرومیت “کمپین آفریقا جنوبی” مرا به سمتی‌ کشاند که بازگشای دنیای جدیدی از عدالت اجتماعی و تغیرات الهام بخش سیاسی بود.
سال ۲۰۰۳ در دوران WSSD 1 از آفریقای جنوبی دیدن کردم . با کار و یادگیرى، یک هفته ای را نیز در کنار سازمان دهندگان محلی در شهرستان های نزدیک “ژوهانسبورگ” گذراندم. استراتژی آنها، رشد و گسترش سازمان زیرفشار رژیم آپارتاید بود.
هرکجا مى رفتم از توانمندى، رک گویى و سخنوری زنان بیشتر متحیر مى گشتم. آنها غالبا سخنگو و یا پیشرواجتماع خودشان بودند. کارآمدى این زنان توانمند و پیشرو بیشتر از هرچیزی مدیون قانون اساسی‌( سال ١٩٩۶) است که تاحد زیادی توسط ماندلا تدوین گشت.
در لایحهٔ جدید حقوقی نه تنها از نژاد پرستی‌ و قومیت به عنوان عامل اصلی‌ و تاثیرگذار تبعیض ها نام برده شده، بلکه از جنس، جنسیت و پس از آن نابرابری و در نهایت مساله تولید مثل به آن اضافه شده است.
در صورتی‌ که معنای متن مذکور واضح نباشد در زیر لایحهٔ حقوق به اختصار شرح داده خواهد شد.
هر شخص حق مسلم و تام برجسم و روان خود را دارد که شامل:
١) تصمیم گیری در مورد مساله باروری؛
٢) امنیت و کنترل بر بدن خود؛
٣) بدون رضایت نامه کتبی مورد آزمایش های پزشکی و علمی قرار نگیرند.
این شناخت رسمی‌ که برابری جنسیتی نیازمند پذیرش آزادی باروری است، سر آمد قوانین بین‌المللی باقی‌خواهد ماند. این تعهد مهم چند ماه قبل از تصویب لایحهٔ در قانون اساسی‌ منعکس شد. حق انتخاب قانونی برای پایان دادن به حاملگی‌ ، که جایگزین یکی‌ از محدودترین قوانین سقط جنین در جهان ، توسط یکی‌ از آزاد اندیشترین و شریف ترین انسانها انجام شده، این اجازه را به زنان آفریقای جنوبی می دهد تا در استقلال کامل (ودر صورت لزوم با پشتیبانی کامل اقتصادی) بتوانند در مورد پایان بخشیدن به حاملگی در سه ماهه اول بارداری تصمیم بگیرند .(سقط جنین در سه ماه دوم حاملگی‌ هم با شرایط استثنأی قابل اجراست )
با این عمل رئیس جمهور، نلسون ماندلا زندگی‌ میلیون ها زن آفریقای جنوبی را تغییر داد..
در سنت یهودی ما همیشه و در هر عید فصیح (فسخ فصیح ) میگویم “داینو”، یعنی‌ می توانست کافی‌ باشد.
برای نلسون ماندلا می توانست کافی‌ باشد؛ وقتی‌ او زندگی‌ اش را (سال ۱۹۶۴) در راه مبارزه با نژاد پرستی‌ گذاشت.
برای نلسون ماندلا می توانست کافی‌ باشد؛ وقتی‌ با ۲۷سال سپری کردن عمرش در زندان الهام بخش ما شد.
برای نلسون ماندلا می توانست کافی‌ باشد؛ وقتى مذاکرات موفقیت آمیزش براى منع آپارتاید را با رئیس جمهور وقت، دکلرک به انجام رساند.

اما زمانیکه به عنوان رئیس جمهور سیاه کشورش انتخاب شد به جای خفتن در شهرت و افتخار و به جای پرداختىن به استراحت، شروع به دست و پنجه نرم کردن با موضوع سقط جنین کرد که موضوع بسیاربحث برانگیزی در آفریقای جنوبی نسبت به آمریکا در آن ایام بود! چرا او این کار را کرد؟ در ۲۰ آوریل ۱۹۶۴ درسخنرانی‌ برجستهٔ خود (معروف به سخنرانی‌ در دادگاه) قبل از آنکه به حبس ابد محکوم شود، یک راهنمائی ارائه کرد:
من با آرمان یک جامعه آزاد و دمکراتیک که در آن تمام افراد با توازن و هماهنگی و فرصت های برابر در کنار هم زندگی‌ میکنند زنده هستم. این هدفیست که من چشم انتظار بدست آوردن و زندگی‌ کردن در آن هستم. حتا اگر لازم باشد، حاضرم جان خودرا برای این هدف فدا کنم.
پاسخ ساده است، او کارهای زیادی را برای انجام دادن داشت. ماندلا همیشه طوری عمل مى کرد که در معادلات سیاسی نمى گنجید، چرا که مشخصا روى اخلاق تمرکز داشت. او میدانست که برابری و آزادی کامل زنان مبنی بر آن است که ما در همهٔ موارد متعلق به زندگی مان خودمختار باشیم به خصوص در مورد سرنوشت باروری. تجربه نزدیک ماندلا با فقر و سرکوب به او نشان داد که آزادی در امر تولیدِ مثل ، ذاتا به امنیت اقتصادی گره خورده است. بنابراین برندهٔ جایزه صلح نوبل (که در سرتاسر جهان نماد صلح و برابری است)، هنگامیکه به عنوان رهبر آفریقاى جنوبی انتخاب شد، برابرى زنان را به عنوان ابتدائی ترین عملکرد خود و عامل پیوند دهنده به بنیان قانون اساسی‌ برگزید.
اگرچه عدهٔ کثیری از امریکأیها از شکل اجتماعی „رو در برابر وید“ ۲ ( قانونی شدن سقط جنین در دیوان عالی‌ آمریکا) محافظت و حمایت میکنند، اما حمله به آزادی باروری ، با امکانات وسیع مالی،مقدار زیادی از زمان و توجه در کشور مارا به خود معطوف می‌کند. از این رو برای من دیدن تمام مطبوعاتی که درگذشت ماندلارا پوشش داده بودند جالب بود ، چقدر کم و ناچیز در مورد میراث پیش برد حق سقط جنین گفته بودند. در درجهٔ اول در وبلاگ و مطبوعات مشخص زنان ذکر شده بود که البته مهم است ولی‌ کافی‌ نیست.عمدهٔ شبکه ها ادای احترام کردند ولی‌ حتا مطبوعات مترقی اصلی‌ نیز خود را مناسب برای بین این مساله نیافتند. جای تعجب نیست که میراث او در دفاع از آزادی اولیه زنان توسط افراطی ها در این کشور به هر صورتی‌ که هست از بین برود. خیلی‌ ازآنها با همان لحن همیشگی‌ تبعیض آمیزشان عقیده دارند که ؛ دست ماندلا به خون بچه هایی که به دنیا نیامده اند آلوده است ….. (نوشته شده توسط وبلاگ نویس جیل ستانک )
برای جنبش ضد سقط جنین مسیحی‌ بی معنی است که از ماندلا به عنوان نمونه ای که پس از رئیس جمهور شدنش چگونه از قدرتش استفاده کرد، تقدیر کنند. (نوشته شده توسط پاول تونس ویراستار انتشارت جنبش ضد سقط جنین در کانادا ‚The Interm‘)
تشکیلاتی به نام قانون حفظ زندگی ‌ این سوال را مطرح می‌کند: پس در مورد آپارتایت در رحم چه؟
زمانی‌ که به کمپین دفاع از از سقط جنین NARAL و آزادی انتخاب پیوستم اولین چیزی که متوجه آن شدم این بود که چطور افراد تندرو با لحن تهاجمی شان در پی‌ این هستند که روند درمانی سقط جنین پیشنهادی توسط رئیس جمهوررا در معرض عموم ننگین جلوه دهند و اکثریتی را که درک میکنند حق باروری جزو حقوق حیاتی برای آزادی و ارادهٔ انسانیست و درواقع این امر از ما یک امریکایئ میسازد را به سکوت دعوت کنند. لابی ضد سقط جنین با نفرت و ایجاد وحشت درمیان مردم ،سعی‌ در باز داشتن آنها از این مساله دارد.
در حمله به راهنمایی های اخلاقی‌ یکی‌ از دوست داشتنی ترین مبارزان آزادی در جهان ، این متعصبان بسیار تند روی کرده اند. اما تهمت ها و افتراهایشان تنها دلیلی‌ نیست که ما باید در مورد سهم ماندلا در آزادی زنان صحبت کنیم. ما به راهی می رویم که او رفت.
اگر ما بخواهیم ازتعهد نلسون ماندلا به جامعه تقدیر کنیم که“ درآن همهٔ انسانها در توازن وهماهنگی‌ و با فرصتهای برابر در کنار هم زیست میکنند „تنها عدالت را به جا اورده ایم وقتی‌ که با صدای بلند تصدیق کنیم که در دیدگاه او شان انسانی‌ شامل آزادی زنان در تصمیم گیری در مورد زمان باروریشان است و اینکه چه وقت میخواهند صاحب فرزند شوند.
احترام پس از احترام،این قسمت حذف شده را که تمام موفقیتها و دست آوردهای زنان افریقای جنوبی را، پنهان کرده بود، آشکار ساخته است. من حاضر نیستم در برابر فشارها سر خم کنم و زبان خودم را نگاه دارم، من ماندلارا با صدای بلند و با افتخار ستایش می‌کنم، آنگاه که او قبول نکرد زنان را پشت سر خود جا بگذرد. و اگر تنها تعدادی از ما همین کار را انجام دهد شاید روزی به همین زودی تمام زنان بتوانند از احترام و آزادی که ماندلا برای آن جنگید تا به دست زنان آفریقای جنوبی بسپارد اطمینان حاصل کنند.

۱ -World Summit on Sustainable Development in 2002
۲ – Roe v. Wade

مقاله : از ایلیس هوگو lyse Hogues

ترجمه برای مازنان: از نیلوفر

۲۸ آذر / ۱۳۹۲

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی