امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘مطالب شنیداری’

«مسئله زنان» هیچ­‌گاه از محورهای انتخابات در جمهوری اسلامی نبوده

گفت­‌وگو با پروین اردلان؛ یکی از موضوع‌هایی که در انتخابات‌­های ایران همواره به چشم می­‌آید، حضور پررنگ زنان است، اما نه به‌عنوان کاندیدا، بلکه به‌عنوان مشارکت‌کننده در رأی. زنان در ایران می­‌توانند آزادانه در انتخابات شرکت­ کنند، اما موانع زیادی بر سر راه آنها برای ورود به مجلسی که در تصاحب مردان است، وجود دارد. از سختگیری‌های شورای نگهبان گرفته تا حمایت حداقلی جناح­‌های سیاسی از زنان، عامل‌هایی هستند که می­‌توان به‌عنوان عامل بازدارنده ورود زنان برای راه­‌یابی به مجلس از آنها نام برد… ادامه مطلب »

از خاطرم نگذشته‌ای

بنشسته‌ام بر خاکتان با مادران خاوران
گلها به‌دست با یادتان با مادران خاوران…

ادامه مطلب »

«گل سرخ، گُرِ سرب» شعری از محمد نجفی وکیل زندانی در زندان اراک

Quellbild anzeigenمحمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی در زندان اراک با انتقال به بند عمومی به اعتصاب غذای خود پایان داد. وی  از روز شنبه ۲۶ مرداد در پی انتقال به قرنطینه زندان اراک دست به اعتصاب غذا زده بود. آقای نجفی پیشتر در چند پرونده مختلف به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از طریق انتشار مطالب در فضای مجازی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. محمد نجفی پس از بازداشت بابت عناوین اتهامی مختلف مجموعا به ۱۹ سال حبس محکوم شده  که هم اکنون در زندان اراک در حال تحمل حبس است.

ادامه مطلب »

«یک‌صدا علیه شکنجه، زندان و سرکوب»

گفت‌و‌گو با شیوا محبوبی و پریسا پوینده؛ «یک صدا علیه شکنجه، زندان و سرکوب» کنفرانسی بود که کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی همراه با چند سازمان حقوق بشری دیگر روز ۱۶ ژوئن در آمستردام در حمایت از زندانیان سیاسی برگزار کرد. در این کنفرانس شیوا محبوبی، سخنگوی کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی، نیلز مُلما (Nils Mollema) مشاور حقوقی سازمان حقوق بشری فلسطینی الحق، حبیب الکدّوری، فعال سیاسی مراکشی و سادت بِسِریکی (Saadet Becerikli)، فعال حقوق بشری کرد ترکیه و از اعضای سابق پارلمان ترکیه حضور داشتند. ادامه مطلب »

«نقض حق زندگی، همچنان برقرار»

عبدالکریم لاهیجی در بررسی وضعیت حقوق بشر ایران در سال ۹۷: «متاسفانه باید از حق زندگی شروع کنم. همچنان اعدام در ایران برقرار است و تعدادش هم کم نیست و از جمله اعدام نوجوانان. هر چند که قوه قضاییه جمهوری اسلامی به یک حیله‌ای دست یافته و نوجوانانی را که وقت ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال دارند محاکمه و محکوم به اعدام می‌کند اما اجرای حکم آنها را به بعد از ۱۸ ساله شدنشان موکول می‌کند. این بر خلاف کنوانسیون حقوق کودک است که تنها کنوانسیون حقوق بشری پذیرفته و امضا شده از سوی جمهوری اسلامی‌ست چون تاریخ وقوع جرم باید ملاک قرار بگیرد نه تاریخ محاکمه یا اجرای حکم.» ادامه مطلب »

فروغ تاجبخش، نماد نیم‌قرن دادخواهی

نتیجه تصویری برای عکس فروغ تاجبخشفرقی نمی‌کرد جمعه‌‌ی اول شهریور باشد یا آخر اسفند یا یکی از روزهای آذر ماه. مادر لطفی همیشه آنجا بود با سوتی دور گردنش. پرسر و صدا با همه چاق سلامتی می‌کرد و گپی می‌زد. حواسش به همه جا و همه کس بود و همیشه کلماتی دوست داشتنی و پر امید را بدرقه راهت می‌کرد. حالا حتی پس از رفتنش هنوز امید ماست. چه رهایی بخش است یاد آدم‌هایی که تبلور امید و مبارزه و پایداری در خاطره‌ی جمعی ما می‌شوند. آن‌ها که هر لحظه از حضور و غیابشان یادآورِ رویای زیبای عدالت است…

ادامه مطلب »

«من هم شکنجه شدم #اعترافات_اجباری_مرا_نیز_پخش_کنید»

تصویر مرتبطیکی از فعالان چپ دانشجویی در دهه ۱۳۸۰، که در دوره زندان شکنجه شده، به تازگی پیشنهاد آغاز کارزاری را داده است به‌نام: #اعترافات_اجباری_مرا_نیز_پخش_کنید. به باور محمد پورعبدالله، دلیل تلاش‌های گسترده جمهوری اسلامی برای تخریب چهره جنبش کارگری و جعل اتهام‌های کاذب از جمله ارتباط با خارج را باید در ایدئولوژی نظام جست. به گفته پورعبدالله، این ایدئولوژی‌ برحمایت از «مستضعفان» بنا شده و بدین‌ترتیب قدرت‌گرفتن جنبش‌های کارگری و دیگر طبقات فرودست تهی‌بودن آن را آشکار و خطری جدی برای نظام ایجاد می‌کند… ادامه مطلب »

گفتگو با عفت ماهباز: «شلاق می‌زدند که نماز بخوانیم»

اسماعیل بخشی، کارگر نیشکر هفت‌تپه پس از آزادی درباره شکنجه‌هایی که بر او رفت، افشاگری کرد. در پی آن دیگر قربانیان شکنجه در زندان‌های جمهوری اسلامی در کارزار آنلاین «#من_هم_شکنجه_شدم» به شرح روایت‌های خودشان پرداختند. در همین راستا عفت ماهباز،‌ زندانی سیاسی در دهه ۱۳۶۰ در گفت‌و‌گو با «زمانه» شکستن سکوت درباره شکنجه را یک «وظیفه» در مسیر دادخواهی می‌داند و روایت می‌کند که چگونه شکنجه‌گران در ۱۳۶۷ برای واداشتن زنان زندانی چپ‌گرا به نماز خواندن آنها را شلاق می‌زدند… ادامه مطلب »

کشتار ۶۷ و مسئله دادخواهی

گفتگو با جعفر بهکیش، بازمانده خشونت‌های حکومتی دهه ۶۰ و تابستان ۶۷
سازمان عفو بین‌الملل چهارم دسامبر گزارش «اسرار به خون آغشته: چرا کشتار ۶۷ جنایت ادامه‌دار علیه بشریت است؟» را منتشر کرد و در آن از سازمان ملل متحد خواست که تحقیقاتی مستقل و جامع درباره قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ انجام دهد. در ادامه، برخی بازماندگان و جان‌به‌در‌بردگان آن فاجعه انتقادهایی به این گزارش وارد کردند و بحث درباره شیوه دادخواهی بالا گرفت. اما جعفر بهکیش، یکی از بازماندگان جنایت‌های حکومتی دهه ۶۰ و آن تابستان گزارش عفو بین‌الملل را یکی از بهترین گزارش‌ها دراین‌باره می‌داند… ادامه مطلب »

گفت‌وگوی صوتی با یکی از فعالان کارزار منع خشونت علیه زنان

کارزار منع خشونت علیه زنان پس از یک سال از آغاز فعالیت، گزارش تحلیلی خود را درباره خشونت خانگی علیه زنان در ایران منتشر کرده است. بیشترین نوع خشونت اعمال‌شده علیه زنان خشونت کلامی-روانی و بیشترین خشونت‌کنندگان همسران هستند. گفت‌وگوی دویچه‌وله با فروغ سمیع‌نیا فعال این کارزار در شهر رشت… ادامه مطلب »

افتتاح نمایشگاه متنوع در برلین

روز شنبه ۱۷ نوامبر برابر با ۲۷ آبان نمایشگاه متنوع با نام « فیل فِلتیش» در گالری « بناکُهل » واقع در منطقه ی «راینیکِن دُرف» در شهر برلین گشایش یافت. در این نمایشگاه پنج زن هنرمند، اکرم ابویی، شهلا آقاپور، ژاله پورهنگ رمضانی، سوسن سهی و کیانوش مجیدی تا ۲۲ دسامبر، مجموعه ای از کارهای هنری خود را که بسیار متفاوت از هم هستند به نمایش گذاشته اند. کارهای به نمایش گذاشته رهایی، همبستگی، آزادی، و مبارزه با جنسیت زدگی را از دریچه های مختلف به نمایش می گذارد ادامه مطلب »

جویندگان آفتاب

یادمان ۳۰ سالگی فاجعه ملی

سی سال از فاجعه ی ملی ایران میگذرد. تراژدی‌ ای که در دوماهه پایانِ تابستانِ ۶۷ رخ نمود و بیش از پنج هزار آزادیخواه به جوخه ی مرگ سپرده شدندا هزاران خونِ ریخته شده، غافل که ققنوسِ آزادی، از میانِ آن همه آتش و خاکستر و دود، سر بر آورده و می رود که ” آسمان را سقف بشکافد و طرحی نو دراندازد.” باری شهیدانِ خلق برایِ همیشه و حتا بیشتر زنده اند. به سخنِ شاعرانه ی احسانِ طبری:
” آیا در خاک خفتن، مُردن است؟”
ادامه مطلب »

نسرین ستوده: ۴۸ ساعت پس از انتشار فراخوان رفراندوم تهدید شدم

انتشار فراخوان رفراندوم از سوی ۱۵ فعال سیاسی و مدنی تنها با انتقادات نظری روبرو نشده است. نسرین ستوده یکی از امضاکنندگان این فراخوان به دویچه‌وله گفت که یک ایمیل تهدیدآمیز از سوی شخصی به نام “حمید احمدآبادی” دریافت کرده است. گفتگوی دویچه وله با خانم ستوده…

ادامه مطلب »

«دختران میدان انقلاب» و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی

لاهیجیگفتگو با دکتر عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر
گزارش‌ها نشان می‌دهد که تظاهرات سکوت “دختران خیابان انقلاب” علیه حجاب اجباری، در تهران و برخی شهرهای ایران ادامه یافته است. رئیس پلیس تهران روز جمعه ٢ فوریه/ ۱۳ بهمن، اعلام کرده بوده که ٢٩ تن از بانوان ایرانی شرکت‌کننده در اعتراض سکوت علیه حجاب اجباری، توسط مأمورین دستگیر و تحویل مقامات قضایی شده‌اند. گفته می‌شود برای آزادی یکی از این زنان جوان “۵٠٠ میلیون تومان” وثیقه صادرشده است. ادامه مطلب »

داستان خوانی علی‌اشرف درویشیان در گلزار خاوران برای مادران اعدامیان

Bildergebnis für ‫عکسهای علی اشرف درویشیان‬‎علی‌اشرف درویشیان در مصاحبه‌ای با صداقت و فروتنی گفته بود: «من تمام فکر و ذکرم این بود که فضای بین صمد بهرنگی و مثلا آثار زنده یاد هوشنگ گلشیری که سطحِ بالا بود و مدرن بود را با نوشته‌هایم پر بکنم. این فضا را پر کنم که مردم از اینجا برسند به آنجا.» داستانی که علی اشرف درویشیان در گلزار خاوران برای مادران اعدامیان می‌خواند، چنین داستانی‌ست. هم در متن جنبش عدالت‌خواهی ایران شکل گرفته و هم اینکه داستانی‌ست خوش‌ساخت.

این داستان را با صدای نویسنده‌اش بشنوید: ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی