امروز:   تیر ۲۹, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
جولای 2017
د س چ پ ج ش ی
« Jun    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘مصاحبه’

زنان مصرف کننده مواد،

photo_2017-02-18_13-03-25-2اغلب قربانی خشونت از سوی مردان هستند

زنان معتاد برای درمان نیازهای جدی دارند اما جامعه ترجیح می‌دهد امکانات را به‌سوی مردان معتاد روانه کند. مصرف مواد در زنان در مقایسه با مردان قطعا عوارض بیشتری دارد. در دادگاه‌ها قضات و مأموران با زنان معتاد برخوردهای تندتر و تحقیرآمیزتری دارند. به این ترتیب دامنه تبعیض و نابرابری اجتماعی تا درمان و بازپروری اعتیاد ادامه پیدا کرده است .بیشتر زنان مصرف‌کننده برای تامین مواد یا محل سکونت تن‌فروشی می‌کنند و بیشتر مواقع روابط جنسی نا ایمن دارند و ا ز خشونت شرکای جنسی رنج می‌برند. ادامه مطلب »

یک زن بعد از اعتیاد تکه‌تکه می‌شود و هر تکه‌اش یک جا می‌رود

گفتگوی جلوه جواهری با سولماز علیزاده، روانشناس ارشد بالینی: سوء مصرف مواد در میان زنان به لحاظ دلایل گرایش و پیامدهای آن، میزان شیوع، سیر پیش‌روی، بهبود و … با مردان تفاوت‌های بسیاری دارد. به نظر می‌رسد این موضوع برای زنان پیامدهای گسترده‌تری دارد به‌نوعی که بازگشت به یک زندگی عادی را برای آن‌ها دشوارتر می‌کند… ادامه مطلب »

اعتیاد در ایران «زنانه‌تر» از میانگین جهانی نیست

جمع آوری معتادان متجاهر و کشف مواد محترقه قاچاق در شیرازاگر ۱۵ سال به عقب برگردیم، مسئله اعتیاد زنان بسیار کمرنگ است. رسانه‌ها چندان به این مسئله نمی‌پردازند، در گزارش‌هایی هم که نوشته می‌شود، تعداد زنان معتاد بسیار اندک توصیف می‌شود و علت اعتیاد آن‌ها را همسران یا خانواده‌هایشان عنوان می‌کنند. می‌گویند باید دربارهٔ اعتیاد زنان بیشتر تحقیق شود و کاری کرد که زنان برای درمان مراجعه کنند و ترسی از «انگ‌های اجتماعی» نداشته باشد. زنان معتاد را «مجرم» نمی‌خوانند و می‌گویند میزان ارتباط وقوع جرم و اعتیاد زنان در کشور کم است. زمان می‌گذرد… کم‌کم از افزایش اعتیاد زنان سخن به میان می‌آید؛ حالا می‌گویند اعتیاد زنان در حال افزایش است. ورق برمی‌گردد؛ دیگر زن معتاد قربانی نیست، او یک موجود خطرناک است که می‌تواند مردان را به هپاتیت و ایدز مبتلا کند. ادامه مطلب »

حرکت با نبض جامعه؛ رو در رو با پوران درخشنده

IMG_84000درخشنده یکی از مهم‌ترین کارگردانان سینمای اجتماعی است. او از فیلم اولش تا امروز همواره همراه اجتماع حرکت کرده و در فیلم‌هایش مسایل و مشکلات طیف‌های مختلف مردم را مطرح کرده است… و در روزهای مطرح شدن مسایل و داستان‌های جوانانه و روزهای آغاز پرواز نوجوانان «رویای خیس» را جلوی دوربین برد که به روابط و عشق‌های نوجوانی می‌پرداخت. در «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» سراغ سوءاستفاده از کودکان رفت و هشدار داد که این سوءاستفاده‌ها چگونه تا پایان زندگی تاثیرات مخرب و ویرانگرش را بر زندگی فرد می‌گذارد؛ و الان هم در روزگار قحطی عشق و محبت «زیر سقف دودی» را درباره طلاق عاطفی ساخته است… ادامه مطلب »

ما نیاز داریم یک «نه» جمعی سر دهیم

گفتگوی بیدارزنی با احسان محمدی کنشگر حوزه دانشگاه و بیان نقطه نظرات و چشم اندازها و برنامه‌های وی درباره‌ی چگونگی همگرایی و ساختن برنامه‌های ایجابی و متقاطع جهت ایجاد شرایط بهتر برای موقعیت دانشگاه…. ادامه مطلب »

احتمالا اتفاق‌های دیگری هم در راه است

گفتگو با فرزانه روستایی درباره ترورهای تهران؛ حوالی ساعت ۱۰:۳۰ صبح  چهارشنبه ۱۷ خرداد٬ هم‌زمان دو تیم عملیات تروریستی وارد مجلس ایران و مقبره آیت الله خمینی شدند. حمله‌کنندگان با هدف قرار دادن تعدادی از نیروهای حفاظت مجلس، اقدام به تیراندازی و عملیات انتحاری کردند. این عملیات طولانی که تا حوالی ۴ بعد از ظهر ادامه داشت به کشته شدن ۱۲ نفر و زخمی شدن ۴۲ نفر منجر شد و همچنین در نتیجه تیراندازی پلیس و عملیات انتحاری٬ ۶ نفر از تروریست‌ها نیز کشته شدند. ادامه مطلب »

دولت حق ندارد هم نان ندهد، و هم دهانمان را ببندد

حوادث ناشی از کار بیداد می‌کند. مزدها پائین‌اند و کفاف هزینه‌های روزمره را هم نمی‌دهند. بیکاری بیکاران به جای خود، ترس از بیکاری آرامش کارگران شاغل را از آنان گرفته، و اعتراض به این وضعیت همان و بلند شدن چماق اتهامات امنیتی و زندان همان. پروین محمدی فعال کارگری و نایب رئیس هیئت مدیره «اتحادیه آزاد کارگران ایران» می‌گوید: «دولت حق ندارد این همه بی‌حقوقی را به کارگران ایران تحمیل کند و جلوی فعالیت و اعتراضهای صنفی و مدنی آن‌ها را هم بگیرد، حق ندارد هم نان ندهد و هم دهانمان را ببندد.» ادامه مطلب »

قوانین مدنی مربوط به خانواده به زنان امنیت خاطر نمی‌دهند

گفتگویی با مینو مرتاضی لنگرودی فعال حقوق زنان: «بیشترین خشونت‌های نمادین علیه زنان در قوانین مدنی و خانواده بچشم می‌خورد. قوانین مدنی و خانواده در ایران از طریق احکام شرعی نهفته در شروط ضمن عقد به نفع مصالح زنان می‌توانند کنترل شوند مشروط به اینکه زن از حقوق شرعی خود آگاه باشد. اما قوانین مدنی مربوط به خانواده در ایران قوانینی کهنه هستند که نه تنها کارآمدی لازم و کافی برای اجرای عدالت در خانواده را ندارند و به زن احساس امنیت خاطر نمی‌دهند که با فشارهای غیرمنطقی اما قانونی که بر زنان وارد ساخته‌اند سبب سوق دادن زنان به‌سوی جرم و جنایت شده‌اند…» ادامه مطلب »

آگاهی اجتماعی برای پیوند ارگانیک بین فعالان حوزه‌های مختلف فراهم نیست

محمد حبیبی کنشگر و فعال صنفی معلمان و عضو هیئت‌مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران در گفتگویی با بیدارزنی می‌گوید که همگرایی و ساختن برنامه‌هایی ایجابی و متقاطع نیاز به پیوند میان نیروهای اجتماعی دارد. این پیوند مکانیکی نیست بلکه به صرف ارتباط میان فعالان و چند کار مشترک ایجاد می‎شود و نیاز به آگاهی‌های طبقاتی و اجتماعی میان اعضای هر صنف دارد. در برخی حوزه‌ها میان معلمان و اصناف دیگر پیوند پیشینی، به علت حوزه کاری مشترک وجود دارد؛ مانند فعالان دانشجویی، فعالان حوزه زنان و حقوق کودک، حوزه‌های مشترکی با صنف معلمان دارند و درنتیجه پیوند با آن‌ها کمتر حساسیت‌هایی را برمی‌انگیزد ولی پیوند با حوزه‌های دیگر نیاز به کار بیشتر، افزایش آگاهی‌ها و جهت‌گیریهای بلندمدت دارد. ادامه مطلب »

روایت خشونت خانوادگی موجب حساس شدن جامعه به آن و شکل گرفتن مطالبه می‌شود

44گفتگو با شادی خوشکار، روزنامه‌نگار کارزار منع خشونت خانوادگی؛ «کارزار منع خشونت خانوادگی» توسط جمعی از کنشگران حقوق زنان هم‌زمان با روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان راه‌اندازی شده و هدفش تلاش برای تصویب قانون مقابله با خشونت خانوادگی علیه زنان از طریق آگاهی‌رسانی عمومی و رسیدن به اجماع در جامعه مدنی است. ادامه مطلب »

هیچ کاندیدایی زنان و مشکلات‌شان را ندید

55گفتگویی با یک دانش‌آموخته جامعه شناسی و فعال حقوق زنان ساکن ایران؛ «نجمه واحدی» می‌گوید با وجود تلاش های زیادی که برای پررنگ کردن مطالبات زنان انجام داده‌اند اما کاندیداهای ریاست جمهوری  در سخنان، برنامه‌ها و وعده‌های اصلی خود به مطالبات زنان به عنوان نیمی از جامعه توجهی نشان نداده‌اند. او زنان را عنصر غایب و مغفول مانده در اغلب دوره های انتخابات می داند. ادامه مطلب »

لزوم سیاست‌های حمایتی جدی در حوزه‌ی مشارکت اقتصادی زنان

گفتگو با پردیس عامری، پژوهشگر و فعال حقوق زنان؛ «در تحقق برابری همه جانبه و رفع کلیه تبعیض‌های جنسیتی  قطعاً به یک بعد و از یک زاویه نمی‌توان به مسئله پرداخت. باید دید برابری در چه حوزه‌ای مدنظر است، وضعیت کنونی چگونه است و برای تغییر این وضعیت به سمت برابری چه باید کرد. از این رو به نظرم لازم است تفکیک شده به مسئله نگریست. در زمینه برابری اشتغال و مشارکت اقتصادی زنان، گرچه فعالیت‌هایی که تا الان صورت گرفته موجب بسترسازی گفتمان‌سازی مطلوبی شده‌اند ولی نتوانسته‌اند اثرگذاری کنند! چرا که سیاست‌های حمایتی جدی و قاطعی در کنار مطالبات پیش‌بینی‌نشده و شاید به این دلیل است که مطالبات برابری‌خواهانه‌ی زنان در اشتغال چندان جدی گرفته نشده است.» ادامه مطلب »

ایجاد تشکل‌های زنان بر پایه‌ی مشکلات معیشتی

سلسه گفتگوهایی درباره برساختن برنامه‎های ایجابی و متقاطع؛ چند سالی است که گفتمان و اقدامات بسیاری از کنشگران مدنی از سطح انتقاد و اعتراض فراتر رفته است. اگر در دهه‌ی ۱۳۸۰ بسیاری از فعالیت‌ها با گفتمان «مطالبه‌محوری» صورتبندی می‌شد، از ابتدای دهه ۱۳۹۰ به تدریج ضرورت ایجاد اشکالِ ایجابی کنشگری مدنی برجسته شده است. دیگر به سادگی نمی‌توان مطالبات زنان را از خواسته‌های کارگران، قومیت‌ها / ملیت‌ها، مسائل زیست محیطی، حقوق کودکان، مطالبات معلمان و دانشجویان و سایر گروه‌های فرودست تفکیک کرد… ادامه مطلب »

مادر آتنا دائمی: نمی‌دانم سپاه از جان دخترم چه می‌خواهد؟

وقتی خودم را معرفی می‌کنم و می‌گویم برای مصاحبه زنگ زده‌ام، با بغض می‌گوید: «گوشم به زنگ تلفن بود، شنبه‌ها آتنا زنگ می‌زند. فکر کردم آتنا است.» پانزده روز است که آتنا لب به غذا نزده، معصومه نعمتی، مادرش می‌گوید: «هفته پیش یکشنبه که به ملاقات رفتیم پنج کیلو وزن کم کرده بود، حالا حتما بیشتر از ده کیلو کم کرده. از کسی که پانزده روز فقط آب و قند خورده چه می‌ماند؟» او در طول مصاحبه بارها التماس می‌کند که صدای دخترش را باشیم تا شاید مسئولان به خواسته او پاسخ دهند و دختر بیست و نه ساله‌اش دست از اعتصاب غذا بردارد: «من با سختی بچه بزرگ کرده‌ام و حالا ذره ذره، پیش چشمم آب می‌شود.» ادامه مطلب »

خلق‎های ایران هرگز بخشی از سیاست‎های رژیم ایران نبوده‎اند!

گفتگو”با زیلان تانیا ریاست مشترک کودار (جامعه دمکراتیک و آزاد شرق کردستان)؛ انتخابات یک پروسه سیاسی است. حاکمیت این گونه تظاهر می کند که تمام اقشار جامعه می‌توانند در سیاست شرکت نموده و جایگاه خود را بیابند، اما این همان بازی همیشگی حاکمیت است و تازگی ندارد. باید یک چتر مشترک برای مبارزات سیاسی و اجتماعی ایجاد کرد که این امکان را فراهم کند که مردم جایگاهشان را خودشان تعیین کنند چراکه رژیم هیچ جایگاهی به آنان نخواهد داد، به ویژه خلق کرد! … ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی